Šanta kočičí a kozlík lékařský – proč tyto bylinky kočky tak fascinují?

Šanta kočičí a kozlík lékařský – proč tyto bylinky kočky tak fascinují?
18.11.2017 admin

Šanta kočičí

santa_kocici-minŠanta kočičí je aromatická bylina využívaná převážně v chovatelství. Ze zverimexů či dalších obchodů s chovatelskými potřebami ji možná znáte pod názvem catnip nebo catmint. Lidově se šantě někdy říká „kočičí kokain“.

Tato bylina obsahuje vonné látky nepetalaktony. Kočky jsou pod jejich vlivem jako poblázněné – nadšeně se v šantě válí, třou se o ni a okusují ji. Nastává pocit euforie. Tento efekt vydrží 5–10 minut. Pokud kočka bylinu zkonzumuje, přichází naopak útlum, kočka se zklidní a většinou spokojeně usíná.

Nicméně se určitě nemusíte bát toho, že by si vaše kočka na šantě vytvořila závislost. Výraz „droga“ je v tomto případě velmi nadnesený. Šanta kočičí je pro kočky naprosto neškodná.

Ne všechny kočky šanta ale zaujme. Více než třetina kočičí populace na tuto bylinu vůbec nereaguje. Pokud je vaše kočka jedna z nich, nezoufejte, třeba u ní zaboduje kozlík.

My sázíme na jistotu, proto v našich hračkách najdete šantu i kozlík zároveň.

To chci pro svou kočku

Kozlík lékařský

kozlik_lekarsky-minŘíká se mu ale i baldrián nebo kočičí kořen. Sehnat jej můžete buď jako sušenou bylinu anebo v kapkách.

Pro kočky je přitažlivá kyselina valerová a izovalerová. Zatímco na člověka mají tyto složky sedativní účinky, na naše chlupáče působí přesně naopak. Většina koček kozlík s nadšením inhaluje, některým i chutná.

Stejně jako šanta je kozlík pro kočky naprosto bezpečný a neškodný. I u kozlíku platí pravidlo, že nemusí zaujmout všechny kočky.

A jakou bylinku preferuje vaše kočka? Svěřte se nám do komentářů.

Komentáře